Doula

Doula to osoba towarzysząca kobiecie podczas porodu, a także pomagająca rodzinie w przygotowaniach do przywitania się z jej nowym członkiem (w czasie przedporodowym) oraz wspierająca kobietę w połogu.

Mam zaszczyt być doulą od kiedy w roku 2014 ukończyłam Warsztaty szkoleniowe DONA International dla Doul organizowane przez Stowarzyszenie Doula w Polsce. Podczas tego szkolenia spojrzałam na kobietę rodzącą z kolejnej strony, poznałam kolejne metody łagodzenia bólu porodowego (np. masaż Rebozo), rozwinęłam umiejętności interpersonalne. Wszystko to, by w sposób skuteczny wspierać kobietę rodzącą, by być dla mnie pomocą i wsparciem, by dbać o nią i jej porodowe doświadczenia.

Czym zajmuje się doula? W trakcie porodu – łagodzi lęk, dba o dobre samopoczucie kobiety, pomaga w zmniejszaniu bólu, relaksuje rodzącą, wsłuchuje się w kobietę i jest dla niej, robi masaż, informuje kobietę co się dzieje, czego może się spodziewać, pomaga w doborze najlepszych pozycji (w tym pozycji wertykalnych), rozmawia, gdy trzeba i milczy gdy trzeba, wspiera – słowem, dotykiem, uśmiechem, dba o nastrój. Przed porodem – na życzenie przyszłych rodziców może pomóc napisać plan porodu, opowiedzieć jak może wyglądać poród (czego możemy się spodziewać), pokazać naturalne metody łagodzenia bólu, pomóc w przygotowaniach dotyczących obsługi i karmienia noworodka piersią. Po porodzie doula zarówno wspiera psychicznie i dba o dobry nastrój kobiety, jak i pomaga w praktycznych czynnościach, takich jak karmienie piersią czy pielęgnacja malucha.

Jako doula oferuję różne możliwości współpracy:

  1. pakiet doula standard: 2 spotkania przed porodem, towarzyszenie w porodzie, 1 spotkanie po porodzie + stałe wsparcie telefoniczne i mailowe
  2. przygotowanie do porodu – liczba spotkań zależna od indywidualnych potrzeb
  3. wparcie noworodkowe – po urodzeniu się malucha w domu, również wsparcie laktacyjne
  4. pakiet doula deluxe – szkoła rodzenia w domu + towarzyszenie podczas porodu + wsparcie noworodkowe
  5. to czego potrzebujesz TY – masz niestandardowe potrzeby? zadzwoń, porozmawiajmy!

Działam na terenie: Gdańska, Sopotu, Gdyni, Pruszcza Gdańskiego, Rumi, Redy, Wejherowa i okolicznych miejscowości. Mam doświadczenie we VBAC oraz porodach domowych. Towarzyszyłam przy porodach we wszystkich szpitalach w Gdańsku i Gdyni, a także w Pucku.

Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zadzwoń: 602-698-456 lub napisz zuzanna@osrodek-blizej.pl

Zachęcam również do umówienia się na spotkanie – to pierwsze, służące zapoznaniu się i odpowiedzi na Wasze pytania, jest bezpłatne!

Zapraszam!

Doula Zuzanna Kołacz-Kordzińska