Blog

Po prostu piersią – recenzja

Po prostu piersią – recenzja

„Dlaczego nie było tej książki, gdy urodziłam pierwszą córeczkę?!” – chciałoby się krzyknąć. „Dlaczego nie było jej nawet wtedy, gdy na świecie pojawiła się druga córcia, a ja byłam już o niebo mądrzejsza, niż przy pierwszej?” – tłucze się gdzieś w głowie…

Oj tak. „Po prostu piersią” – świeżo wydana pozycja Mamanii, napisana przez Gill Rapley oraz Tracey Murkett (znane autorki świetnej książki „Bobas lubi wybór”, która ukazała się również nakładem Wydawnictwa Mamania) to chyba IDEALNA książka o karmieniu piersią. Dlaczego idealna? Ponieważ łączy w sobie w znakomitych proporcjach wiedzę (na bardzo wysokim merytorycznym poziomie) z doświadczeniem i emocjami. Podpierając się naukowymi doniesieniami, obiektywną medyczną wiedzą, autorki piszą o karmieniu piersią pełnym szacunku dla mamy i dziecka. Pomagają przenieść nam się w te czasy i miejsca, gdzie karmienie piersią jest procesem naturalnym i intuicyjnym. Gdzie niepotrzebny jest rozum i Internet, a raczej serce i obecność innych kobiet. Pomagają wrócić na właściwy tor – na którym nie jest najważniejsze, by dziecko nie zasypiało przy piersi ani ile minut DOKŁADNIE maluch je, a to raczej, że warto zaufać dziecku i uwierzyć, że ono pięknie potrafi samo pokierować tym procesem, bo ma swoje potrzeby i swoją moc, by karmienie piersią było efektywne i skuteczne.

IMAG3547

Oznacza to, że z tej książki nie dowiesz się, jak długo dziecko powinno ssać, czy powinno jeść z jednej czy dwóch (a może trzech?) piersi podczas jednego posiłku. Nie dowiesz się, kiedy dziecko powinno zacząć przesypiać noce. Dowiesz się za to, że to wszystko ZALEŻY OD DZIECKA. Że potrzebne nam zaufanie i uważność.

Ale dowiesz się również, m.in.:

– jak się przygotować do karmienia piersią

– jak należy karmić, by nie bolało

– jakie są wskaźniki skutecznego karmienia

– jak działają nasze piersi

– jak wygląda karmienie w pierwszych tygodniach i jak potem się stabilizuje

– co zrobić, gdy nie możesz być z dzieckiem

– jak wygląda karmienie piersią podczas rozszerzania diety

– co z karmieniem piersią, gdy jesteś chora

– jak radzić sobie z ewentualnymi trudnościami.

IMAG3548

Mnóstwo ciekawych informacji i przydatnych wskazówek napisanych bez dyrektywnego tonu „MUSISZ…”, z ciepłem i wyczuciem. Autorki to przecież też matki – dobrze znające karmienie piersią i pamiętające swoje mleczne drogi. Kobiety, które – jak same przyznają – również popełniały błędy. Ale nie załamały rak, tylko wyciągnęły nauki i postanowiły się z nami swoją wiedzą podzielić. Dzięki wielkie wam za to!

Czytając tę książkę nie raz płakałam, wzruszałam się, ocierałam łzę. Nie wyobrażam sobie teraz, by przyszłe mamy, z którymi pracuję, miałyby tej pozycji nie poznać. W świecie, gdzie wszyscy wiedzą lepiej, jak powinno wyglądać karmienie Twojego dziecka, dobrze uwierzyć, że masz intuicję, a Twoje dziecko ma moc – i to WY kierujecie karmieniem piersią, a nie cały świat. Uwierz w WAS. Ta książka może zdecydowanie w tym Tobie pomóc.