Blog

Shantala – dotyk miłości

Nie od dziś wiadomo, że dotyk ma niesamowitą moc. Koi, uspokaja, daje poczucie bezpieczeństwa, potrafi nawet sprawić, że ktoś, kto miał już umrzeć, nagle odnajduje siły, by żyć (vide: kangurowane wcześniaki w Ameryce Południowej). Dotykamy się, przytulamy, głaszczemy, całujemy. Otulamy nasze dzieci, a one milkną, wtulają się, chcą całymi sobą poczuć nasze ciepło, zapach, bicie serca – to wszystko jest ich najlepszym schronieniem!

Ale dotyk nie tylko koi. On potrafi również pobudzać, stymulować, rozwijać. Potrafi aktywizować układ nerwowy, krążenia, oddechowy, hormonalny. Dawać im znać: pracujcie, rozwijajcie się, nie leniuchujcie! Reguluje i pomaga wzrastać.

Dotyk, który leczy.

Dotyk, który daje życie.

Dotyk, który pomaga rozkwitać.

Każdy z nas potrzebuje dotyku. A on nic nie kosztuje. To coś, co może dać każdy – bez wyjątku.

Frederick Leboyer, francuski położnik, też o tym świetnie wiedział. A mimo to spotkanie z Shantalą, hinduską o bezwładnych nogach, która spokojne, bez pośpiechu a za to w pełnym skupieniu, siedząc na gołej ziemi, masowała swoje dziecko, urzekło go i odmieniło jego życie.  I to dla nas, spisał on całą technikę masażu wykonywanego przez tę kobietę, dla nas udokumentował ją na kliszy fotograficznej, dla nas wrócił i opisał ów masaż, nadając mu nazwę „Shantala” od imienia tej matki, która z miłością i pełna uważności dotykała swoje dzieciątko.

Masaż Shantala znany jest również w Polsce. Można się go nauczyć od certyfikowanych instruktorów i wykonywać samodzielnie w domu, ponieważ nie jest skomplikowany – należy jednak znać technikę, poszczególne kroki oraz zapewnić odpowiednie warunki, by masaż faktycznie wyciszał, zamiast np. pobudzać. Ale po co mi ten maaż, możesz zapytać.. Posłuchaj więc:
Dla masowanego dziecka:
– wyciszenie po całym dniu, uspokojenie układ nerwowego, odpoczynek,
– pomoc w lepszym, spokojniejszym zasypianiu i śnie,
– stymulacja wszystkich układów: nerwowego, trawiennego, krążenia, hormonalnego,
– stabilizacja w zakresie problemów „brzuszkowych”,
– nawiązanie lub umocnienie więzi z rodzicem.
Dla rodziców:
– wyciszenie, uspokojenie, odpoczynek z dzieckiem,
– wzmocnienie poczucia bycia dobrą mamą/dobrym tatą, poprawa pewności siebie,
– nawiązanie lub umocnienie więzi z dzieckiem,
– nauka komunikacji z dzieckiem – odczytywania sygnałów, jakie przekazuje.
Warto zwrócić uwagę, że spokojniejszy i zrelaksowany rodzic wykonujący masaż, to również spokojniejszy i zrelaksowany małżonek, co oznacza, że masowanie malucha ma pozytywny wpływ na całą konstelację rodzinną.

I uwierz mi, to wspaniałe, wyjątkowe chwile, gdy wyciszasz się i skupiasz tylko na maluchu. Przepływa między Wami energia i umacnia się więź, a miłość wydaje się przepełniać Was oboje!

Warto masować. To prawdziwa inwestycja w rozwój i zdrowie Twojego dziecka już od pierwszych chwil życia.

 

Zapraszam na szkolenia z masażu Shantala. Jeśli chcesz się go nauczyć, zadzwoń: 602 698 456 lub napisz: zuzanna@osrodek-blizej.pl