Blog

wyprawka dla maluszka

wyprawka dla maluszka

Jesteś w ciąży? a więc pewnie wiele osób pyta Cię, czy już wszystko na pewno kupiłaś, prawda? Jeśli to Twoje pierwsze dzieciątko, to w Twoim myśleniu nie istnieje termin „na pewno”, a za to wszędzie atakowana jesteś listami, które mają Ci pomóc w przygotowaniu wyprawki dla maluszka w taki sposób, by niczego nie zabrakło. Listy te zazwyczaj dzielą się na to, czego będziesz potrzebowała do szpitala (dla siebie i dla dziecka), a czego w domu (do pielęgnacji, do snu, na spacery plus magiczne INNE akcesoria). Dobrze, że są takie listy, myślisz, jak inaczej miałabym kupić wszystko co potrzebne? Pewnie o połowie rzeczy bym zapomniała!

Być może, a może nie 🙂 Listy są świetne, to znakomite podpowiedzi dla zagubionych, niepewnych rodziców. A nawet jeśli przygotowujesz się do porodu drugiego malucha, takie listy mogą być pomocne w odhaczaniu, czy w torbie szpitalnej lub w kąciku dziecka znalazło się wszystko co potrzebne. A więc tak, czytaj te listy, oczywiście 🙂

Sęk w tym, że właściwie nie istnieje jedna standardowa idealna lista. To niemożliwe, ponieważ i my i nasze maluchy jesteśmy różni i nie zawsze to, co zapisane zostało na liście pasuje w 100%! Dlatego proponuję takie ściągawki traktować raczej jako bazę do stworzenia swojej indywidualnej listy. Tak jak układasz plan porodu wybierając spośród wielu sformułowań, te które są Tobie najbliższe, tak samo możesz sama (a najlepiej z Partnerem) ułożyć taką listę „must have” dla Was i Waszego maluszka.

Oczywiście jest kilka rzeczy, które powtarzać się będą właściwie na każdej liści, np. pieluszki (no ale natychmiast pojawiają się różnice – czy chcesz używać jedno- czy wielorazowych), coś do kąpieli dla noworodka (no właśnie, ale chcesz wybrać emolienty, standardowy płyn od 1 dnia życia czy może szare mydło?), fotelik samochodowy (no chyba, że nie masz samochodu??). Dobrą podpowiedzią są ciuszki – bo wiesz, że będziesz potrzebować kilka sztuk bodziaków czy pajacyków lub śpioszków, ale jaki rozmiar? Jeśli wiesz, że maluch jest sporych rozmiarów, niepotrzebne ci są ubranka w rozmiarze 56. Z drugiej strony inne ubranka przydadzą się zimą, a inne latem. No i warto popytać znajomych, co im się najbardziej sprawdziło?

Cała reszta to już Twój wybór – bo po co każą Ci kupować łóżeczko, jeśli chcesz spać z maluchem (zastanów się tylko, w czym malec będzie spał podczas dziennych drzemek), zastanów się czy chcesz wózek, czy chustę, a może obie te rzeczy? Czy na pewno będziesz prać ubranka w proszku dla niemowląt, czy może w orzechach, jeśli takie stosujesz w domu? No i setka różnych gadżetów: nianie elektryczne, podgrzewacze do butelek (i same butelki!!), laktatory czy monitory oddechu… Każda z tych rzeczy została stworzona z myślą, by pomóc. I faktycznie są pomocne. Tylko nie wszystkim i nie zawsze 🙂 Warto się zastanowić, czego rzeczywiście potrzebujecie WY, zamiast kupować najlepszy laktator, „bo inne dziewczyny ze szkoły rodzenia kupiły”.

Zbierzcie więc te różnorodne listy i ściągawki, usiądźcie spokojnie wieczorem i wspólnie zdecydujcie, czego potrzebujecie. Uporządkowanie takie listy niezbędnych Wam akcesoriów to przecież nic innego, jak rozmowa o tym, jak chcecie dbać o Waszego malca, jak go wychowywać, jakie warunki stworzyć mu do rozwoju. To również rozmowa o Was samych – o tym, o czym marzycie (bo może coś nie jest Wam niezbędne, ale Ty po prostu chcesz to mieć?), czego się boicie. Uporządkowanie listy to uporządkowanie myślenia.

Dlatego taką listę warto mieć :-).