Blog

Gdy jestem chora, leczę się. I wciąż karmię piersią!

Gdy jestem chora, leczę się. I wciąż karmię piersią!

Wokół karmienia piersią narosło wiele mitów i wciąż nieprawdziwie informacje powielane są i przekazywane z ust do ust. Wszyscy na karmieniu piersią się znają i każdy ma coś do powiedzenia. Pół biedy, gdy chlapnie coś koleżanka albo ciocia. Można machnąć ręką, ni zastanawiając się nawet, czy mają rację (choć z praktyki wiem, że najczęściej jednak każde stwierdzenie pada niczym ziarenko na żyzną glebę i młoda mama natychmiast zaczyna wątpić, szukać i pytać innych mam, by upewnić się, że robi dobrze). Jednak są osoby, które na wstępie i z założenia uznajemy za bardziej kompetentne od nas i wierzymy w każde ich słowo. Na przykład lekarze.

Byłam ostatnio u pani doktor. Poszłam po dwóch dniach wysokiej temperatury i bólu całego ciała, kiedy okazało się, że nie przechodzi. Do tego momentu zażywałam przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie Ibuprom, który – jak WIEM jako Promotorka Karmienia Piersią – jest wskazany w tego typu przypadkach (np. w wypadku zapalenia piersi). Poinformowałam p. doktor o tym, że karmię piersią, że moje dziecko skończyło już rok i że biorę ibuprom. Usłyszałam oczywiście, że to źle, bo podczas kp tylko paracetamol!!

Dlatego powstał ten wpis. Bo wiele z Was pewnie też coś takiego usłyszało, prawda? Albo, że w czasie kp nie można przyjmować praktycznie żadnych leków. Albo, że lekarz nie przepisze Wam tego albo tamtego leku, bo nie może. Albo, że….. albo się leczycie, albo karmicie piersią. W skrócie: skończ karmić piersią, a zacznę Cię leczyć droga mamo!

Posłuchajcie mnie teraz bardzo, bardzo uważnie:

1. Wiele leków można bezpiecznie brać w czasie karmienia piersią.

2. Warto wybierać leki działające miejscowo, następnie doustne, a w ostatniej kolejności podawane domięśniowo czy dożylnie.

3. Spośród grupy leków, zawsze można wybrać taki, który będzie lepszy i bezpieczniejszy.

4. W większość przypadków, ilość leku przenikająca za pośrednictwem mleka do niemowlęcia wynosi nie więcej niż 4% – w grupie dzieci zdrowych taka ilość zazwyczaj nie wywołuje skutków ubocznych.

5. Różne leki mają różne okresy półtrwania, a najwyższe stężenie leku w mleku następuje ok. 30-90 minut od podania – oznacza to, że będzie miało znaczenie, jak często i w jakich godzinach będziesz przyjmowała lek. To właśnie należy ustalić z lekarzem (a nie co wybrać: leczenie czy karmienie).

6. Im starsze dziecko, tym lepsza reakcja na lek, bo tym sprawniejszy metabolizm leku w organizmie malucha – nawet tydzień może mieć tu znaczenie!

7. Są lekarstwa bezwzględnie przeciwwskazane w trakcie karmienia piersią i – dopóki jest to możliwe – należy ich unikać.

8. Są sytuacje, w których mama musi otrzymać lek (potencjalnie) niebezpieczny dla dziecka. W tym przypadku należy jej się opieka ze strony lekarza, a także informacja, jak postępować, by skutecznie wrócić do karmienia piersią po ustaniu choroby.

Co dalej?

Nie sposób tu pisać o wszystkich lekach, bo po pierwsze jest ich za dużo, a po drugie – decyzja o podaniu leku zawsze zależy od wielu czynników, ale dla przykładu: na bóle różnego rodzaju najbezpieczniejszy będzie paracetamol lub ibuprofen (nie przekraczając dawki 1200mg na dobę), natomiast wystrzegać należy się indometacyny i – bardziej popularnych – pochodnych kwasu salicylowego, czyli np. Aspiryny czy Polopiryny. Na uczulenia lepsze będą leki nowsze takie jak Zyrtec czy Claritine, niż starsze, jak np. clmastin.

Uwaga! Znieczulenie u dentysty czy kontrast, tak jak badania USG, RTG czy CT generalnie nie są przeciwwskazane w czasie karmienia piersią! Zawsze warto jednak o fakcie kp poinformować lekarza (i mieć nadzieję, że trafiliśmy akurat na takiego specjalistę, dla którego kp nie jest przeciwwskazaniem do…. leczenia się właśnie).

Pamiętaj również, że istnieje wiele sposobów niefarmakologicznych, po które można sięgnąć w poszczególnych przypadkach (np. ciepły termofor, zimny okład, płukanka z soli, sól morska w spray’u), zanim sięgniemy po leki.

Uwaga! Bardzo przydatną ściągą na czas karmienia piersią jest Laktacyjny Leksykon Leków prof. T. Hale, który można znaleźć  np. na stronie Centrum Nauki o Laktacji. Można w nim sprawdzić, do jakiej grupy leków należy dany specyfik (przeciwwskazane, potencjalnie ryzykowne, bezpieczne i najbezpieczniejsze).

Mamo karmiąca! Teraz najlepiej znajdź sobie lekarza, do którego będziesz miała zaufanie, że pomoże Tobie najlepiej, jak umie, biorąc pod uwagę fakt, że karmisz piersią. Na szczęście takich specjalistów jest coraz więcej, ale gdybyś trafiła na takiego, który powie kategorycznie, że albo karmisz albo się leczysz, polecam – zamiast odstawiania malucha w płaczu i stresie – poszukanie pomocy gdzie indziej..

 

Bibliografia:

Warto karmić piersią, M. Nehring-Gugilska

Karmienie piersią. Podręcznik, red. M. Nehring-Gugulska i M. Żukowska-Rubik

www.kobiety.med.pl/cnol

materiały z kursu na PKP

 

Uwaga. Ten tekst nie może zastępować porady lekarskiej. Jeśli masz problem, zgłoś się do lekarza lub zapytaj farmaceuty.