Blog

kobieta kobiecie przyjaciółką? Kobiecy krąg mocy

kobieta kobiecie przyjaciółką? Kobiecy krąg mocy

Jestem kobietą. Inna kobieta pomówiła mnie o chęć oszustwa i wykorzystania. Inna kobieta postanowiła podpisać się pod moim pomysłem. Inna – wybrała konkurencję zamiast współpracy. Inna – skrytykowała mój wygląd. Jeszcze inna…..

A jednak wierzę. W kobiecy krąg mocy. W moc kobiecej siły. W moc kobiecej przyjaźni.

Od tysięcy lat kobiety się wspierają, były i są w trudnych oraz najważniejszych chwilach w życiu. Rodzą razem i umierają. Trzymają się za ręce. Opiekują się swoimi dziećmi, pomagają w domu. Dzielą się tym co mają, płaczą wspólnie nad tym, co utraciły. Śpiewają i modlą się razem.

Kultura, cywilizacja, droga, którą wybrałyśmy – zgadza się, zmieniły nas i nasze postrzeganie świata. My, kobiety cywilizacji zachodniej oddaliłyśmy się od kobiecych kręgów, tak jak przestałyśmy wierzyć przeczuciom oraz w nasze ciała – że one wiedzą i potrafią. Nasze miesiączki regulowane są tabletkami hormonalnymi, poród wywoływany oksytocyną w dacie podanej przez lekarza, ból uśmierzany lekami,  wsparcia szukamy na forach internetowych.

Tak często jesteśmy same i tak często czujemy się zagubione.

Potrzebny nam kobiecy krąg.

W marcu po raz kolejny miałyśmy okazję zebrać się w kręgu – kręgu opowieści porodowych. Gdzieniegdzie paliły się świeczki, gdzieniegdzie lały się łzy. Z tej i innej strony słychać było głosy, śmiechy, okrzyki. Opowiadałyśmy sobie. Czasem głośno, czasem po cichu, czasem milczeniem. Mówiłyśmy o tym co dobre i o tym co złe. Dzieliłyśmy się radościami, nadziejami, bólem i strachem. Uśmiechałyśmy się do siebie.

Rodziła się w nas moc i siła. Wiara w swoje możliwości i wiara w to, że może być dobrze.

To my tworzymy swoją historię. I snujemy ją, wraz z innymi sznurkami, tworząc piękny dywan.

Potrzebny nam kobiecy krąg.

 

*w Gdańsku co miesiąc w Akpolu na Jaśkowej Dolinie odbywają się bezpłatne spotkania grupy wsparcia Pozytywnie o Porodzie - zapraszamy Cię, dołącz do nas! Po więcej informacji napisz na: zuzanna@osrodek-blizej.pl